Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.
Sygnalista – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.

Sygnalista

Home  >>  O Firmie  >>  Sygnalista

Komunikat w sprawie wdrożenia ustawy o ochronie sygnalistów

Sygnalista to osoba etycznie zgłaszająca naruszenia prawa w zakładzie pracy.

Jeśli dowiedziałeś się o naruszeniach prawa w miejscu pracy, masz na to dowody i etycznie o tym poinformujesz, to tak – możesz otrzymać status Sygnalisty. W związku z tym będziesz podlegać pod nowe rozwiązania prawne, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się działań odwetowych ze strony Pracodawcy lub jego współpracowników.

W  Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skarżysku – Kamiennej   nie dopuszcza się zgłoszeń anonimowych w sprawie zgłoszenia Naruszenia.

W przypadku wpłynięcia anonimowego zgłoszenia, pozostawia się je bez rozpatrzenia.

Osoby uprawnione do dokonania Zgłoszenia to w szczególności:

  • Pracownicy i Współpracownicy oraz byli Pracownicy i Współpracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skarżysku – Kamiennej.
  • osoby działające w imieniu i na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów
    i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skarżysku – Kamiennej.
  • wszelkie inne osoby w jakikolwiek sposób powiązane z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skarżysku – Kamiennej, w szczególności: osoby pomagające w dokonaniu Zgłoszenia Naruszenia, praktykanci, stażyści, wolontariusze lub kandydaci do zatrudnienia (jeśli informacje dotyczące Naruszenia pozyskali
    w trakcie procesu rekrutacji lub innych procesów poprzedzających nawiązanie stosunku zatrudnienia).

Naruszenie to działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, w tym w zakresie dotyczącym bezpośrednio lub pośrednio Spółki, dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. ochrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz  Unii Europejskiej;
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt. 1–16.

Krajowa  ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów  obejmuje Sygnalistów szczególną ochroną już w momencie, gdy Ci zdecydowali się poinformować o nieprawidłowościach. Sygnalista chroniony jest przed represjami, ale system nie służy do rozsiewania plotek, domysłów czy przypuszczeń. Ustawa o ochronie sygnalistów w zamierzeniu ma chronić przed konsekwencjami takimi jak: zwolnienie z pracy, przymusowy bezpłatny urlop, zmiana miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia, wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego nieobiektywnego środka dyscyplinarnego pod warunkiem, że zgłasza etycznie, kierując się nie tyle własnym interesem ale interesem ogółu.

Mocnym punktem tego prawa jest również ochrona tożsamości Sygnalisty. Szczególnie po dokonaniu samego zgłoszenia, jak i w trakcie toczącego się postępowania, będącym następstwem złożenia informacji o naruszeniu prawa. Podane przez Sygnalistę dane osobowe są TAJNE, przechowywane jedynie w celach dowodowych przez Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń przez okres 3 lat, licząc od zakończenia roku kalendarzowego, w którym sfinalizowano działania następcze lub zakończenia postępowań zainicjowanych tymi działaniami.

Funkcjonuje u nas Procedura  zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa, podejmowania działań następczych oraz ochrony osób dokonujących zgłoszeń – jest to dokument określający formę zgłaszania nieprawidłowości, środki ochrony dla osób zgłaszających nieprawidłowości oraz sankcje za podejmowanie działań odwetowych wobec Sygnalistów.

ZAPOZNANIE SIĘ Z PROCEDURĄ ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH NARUSZEŃ PRAWA JEST OBOWIĄZKOWE!

Gdzie zgłosić nieprawidłowości?

Koordynatorem ds. obsługi zgłoszeń jest Pani Justyna Wiśniewska – Inspektor ds. administracyjnych a Zastępcą Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń Pana Michał Koperek – Informatyk.

Wszelkie zgłoszenia powinny być kierowane do Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń za pomocą:

  • dedykowanej skrzynki mailowej obsługiwanych zgłoszeń sygnalista@mpwik-skarzysko.pl poprzez przesłanie  formularza zgłoszenia Naruszenia stanowiącego Załącznik nr 1 do Procedury;
  • osobiście u Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń w drodze bezpośredniego spotkania w godzinach przyjęć tj. we wtorki i czwartki w godzinach 7:00-14:00 lub wniosek osoby dokonującej zgłoszenia – w innym uzgodnionym wcześniej, rozsądnym terminie, nie przekraczającym jednakże 14 dni od dnia otrzymania stosownego wniosku.

PROCEDURA ZGŁASZANIA NARUSZEŃ
Załącznik nr 1- Wzór zgłoszenia Naruszenia