Wodociągi ostrzegają przed oszustami
W ubiegły piątek doszło do oszustwa i kradzieży, której padła 90 – letnia mieszkanka Skarżyska. Kobieta dała wiarę mężczyźnie, który podawał się za pracownika wodociągów. Kiedy razem z nim seniorka sprawdzała instalację wodną, towarzyszka oszusta plądrowała mieszkanie.
W związku z zaistniałą sytuacją Skarżyskie wodociągi informują, mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach oszustw i wyłudzeń pod przykrywką np. sprawdzania instalacji wodnej lub jakości wody.
W wielu innych miastach w Polsce cyklicznie pojawiają się doniesienia o składaniu wizyt w domach przez osoby przedstawiające się jako pracownicy wodociągów. Oszuści próbują wejść do domów lub mieszkań pod pretekstem sprawdzania instalacji lub proponują spotkanie w celu omówienia tematu jakości wody i ewentualnej sprzedaży filtrów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorstwo wodociągowe odpowiada za jakość dostarczanej zimnej wody z sieci wodociągowej do wodomierza głównego, natomiast za stan i prawidłową eksploatację dalszego odcinka instalacji czy przyłącza za wodomierzem odpowiada administrator lub jego właściciel.
Przepisy regulujące pracę Wodociągów upoważniają pracowników MPWiK do dokonywania kontroli przyłącza wodociągowego od sieci wodociągowej do zaworu za wodomierzem głównym włącznie. MPWiK informuje, że osoby reprezentujące zakład posiadają prawo do wstępu na teren nieruchomości po okazaniu legitymacji służbowej.
Pracownicy wodociągów poruszają się oznakowanymi samochodami (logo MPWiK oraz herb miasta) oraz mają robocze ubrania. Pracownicy pogotowia wodno-kanalizacyjnego posiadają pełen ubiór roboczy (spodnie oraz bluzę lub kurtkę) natomiast osoby odczytujące wodomierze posiadają strój firmowy (koszulkę lub kurtkę). Zawsze mają ze sobą legitymację służbową, a w razie wątpliwości można zadzwonić pod bezpłatny numer pogotowia wod.-kan. i zapytać czy osoba, która przyszła do nas z wizytą jest pracownikiem wodociągów – podkreśla Prezes Zarządu Łukasz Żuchowski.